Bez Kodowania Logo

Mentoring w biznesie – czy warto? CO i JAK SZYBKO osiągniesz dzięki niemu?

Materiał dostępny jest również w formie wideo na kanale YouTube:

<iframe width=”640″ height=”480″ src=”https://youtu.be/R2cC9oMBBo4″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

O czym marzy większość przedsiębiorców? O tym, żeby ich biznes… wypalił. Żeby był opłacalny. Żeby rozwijać się możliwie JAK NAJSZYBCIEJ i „nie tracić czasu”. Szczerze? W pojedynkę może być trudno. Szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia, a na rynku jesteśmy stosunkowo krótko. Jak w takim razie rozwijać się szybciej, będąc młodym przedsiębiorcą?

Dzisiaj opowiem Ci o mentoringu w biznesie i o tym, dlaczego rozpoczęcie współpracy z mentorem było dla mnie, jako przedsiębiorcy, naprawdę przełomowe.

Zacznijmy od podstaw.

Mówiąc bardzo ogólnie – mentor, to osoba, która ma to, czego brakuje nam – młodym lub zagubionym przedsiębiorcom. Mentorzy mają autentyczność, doświadczenie, bardzo wysoką samoświadomość i umiejętność przekazywania tych wszystkich rzeczy dalej.

Nie każdy mógłby być mentorem – tego jestem absolutnie pewny! Jednocześnie każdy może skorzystać z pomocy mentora i zmienić kierunek na lepszy.

Od zawsze żyjemy w przekonaniu, że ciężka praca popłaca. Zgadzam się z tym. Ciężką pracą można naprawdę wiele osiągnąć. Sam dużo pracuję i bardzo podziwiam tych, którzy robią dużo. Jest takie trafne powiedzenie: po co wyważać otwarte drzwi? Mentoring, to taka trochę droga na skróty. Po prostu ktoś przed Tobą miał już TEN problem. I go rozwiązał. Dlatego, zamiast tracić czas na „szukanie własnych rozwiązań” – warto skorzystać z czyjegoś doświadczenia, a resztę czasu przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego, a zapewniam, że mając firmę, jest naprawdę WIELE takich rzeczy.

To właśnie mentor jest tą osobą, która pokonała podobną drogę. Ja sam, od ponad roku, korzystam z takich spotkań. I to, jak mój biznes ewoluuje – wow! Oczywiście wiem, że jest w tym także moja zasługa, bo spotkania mentoringowe to WSPÓŁPRACA, czyli w tym przypadku słowo klucz.

Klucz to także zrozumieć, że mentoring nie jest przepisem na zarabianie ogromnych pieniędzy – chociaż to TEŻ! Ale nie tylko – bo w końcu każdy z nas ma zupełnie inne cele biznesowe. Od tego właśnie zazwyczaj rozpoczyna się współpracę z mentorem.

Praca z mentorem pozwala nam znacznie skrócić czas nauki na własnych błędach, jednak nie jest to gotowy biznesplan do wdrożenia po kilku spotkaniach. Mentor pomaga Ci ominąć wszystkie pułapki i… nie być sfrustrowanym. Ja wielokrotnie byłem – bo jeśli coś nie udaje się któryś raz z rzędu, to nie ma szans, aby się nie irytować, szczególnie na początku. W takich momentach staraj się pamiętać, że frustracja wyjada z nas masę energii, która w prowadzeniu biznesu jest niezbędna –  to dzięki niej działasz codziennie. W końcu same kompetencje nie wystarczą – musisz CHCIEĆ pracować na swój sukces.

Nawiązując do tego braku gotowego planu – w spotkaniach mentoringowych jest jedna wspaniała rzecz, w zasadzie główna zasada, która nadaje temu procesowi cały sens: MENTOR NAPROWADZA CIĘ NA ODPOWIEDNIE TORY. Te spotkania to ogromny wysiłek, za który możesz być sobie wdzięczny za każdym razem.

W trakcie sesji mentor stawia na zadawanie pytań. To pozwala na błyskawiczne dojście do wielu wniosków, bo… o wielu rzeczach Ty JUŻ WIESZ. Po prostu masz wtedy obok siebie osobę, która ustala z Tobą kierunek działań. To osoba, która na dany moment trochę lepiej orientuje się, czego potrzebujesz. Mentor zwraca Twoją uwagę na wartości i zasoby, które JUŻ MASZ, ale na które nie zwracasz uwagi – mimo że są bardzo cenne!

Co ważne, odkąd współpracuję z mentorem, moja motywacja jest na mega wysokim poziomie. Dzieje się tak, ponieważ spędzasz efektywnie czas z osobą bardzo wartościową, której w dodatku zależy na TWOIM sukcesie. To bardzo motywuje!

Poza tym mentoring jest zawsze dobry dla DWÓCH stron. To nie tylko Ty, jako mentee, otrzymujesz. Oczywiście, na pewno widzisz większe zmiany niż osoba, która Cię prowadzi. Natomiast ona też przygotowuje się do spotkań, też podczas nich ciężko pracuje, też jest na wysokich obrotach. Wielokrotnie usłyszałem, że wnoszę do tych spotkań wiele dobrego i przede wszystkim NOWEGO.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić – zrób to i spróbuj znaleźć osobę, z którą będziesz naprawdę dobrze korelował. To ważne – w końcu nie każdy wybór jest właściwy – i to jest jak najbardziej okej. Pozwól sobie poczuć się w tej relacji dobrze, bo tylko wtedy wyniesiesz z tych spotkań odpowiednio dużo.

Jeśli czujesz, że to nie to – nie bój się odmówić współpracy. W końcu masz zamiar zainwestować w to masę czasu i pieniędzy. Wykorzystaj te zasoby dobrze. 🙂 Mówię o tym, ponieważ ludzie często czują się bardzo zobowiązani wobec czegoś lub kogoś – w tym przypadku wobec potencjalnego mentora. Pamiętaj – szczerość i chęć pomocy SOBIE, to podstawa.

Podsumowując, bardzo mocno Ci to rekomenduję – przede wszystkim dlatego, że trudno jest wiedzieć WSZYSTKO. Na początku odniesiesz wrażenie jeszcze większej pustki i zagubienia, bo nagle wszystko to, co miesiącami czy nawet latami układałeś sobie w głowie – rozpada się na małe, z pozoru niepasujące do siebie części. Ktoś z zewnątrz nagle zaczyna zadawać Ci (bez)sensowne pytania i oczekuje od Ciebie odpowiedzi, a Ty… nie wiesz! To jak uderzenie w policzek.

Na szczęście taki amok nie trwa długo i po chwili zaczynasz dostrzegać jak duża wartość z tego płynie i zadajesz sobie pytanie: DLACZEGO ZDECYDOWAŁEM SIĘ NA TO TAK PÓŹNO? Tak było w moim przypadku.

Koniecznie daj znać, co o tym myślisz. A może masz już takie doświadczenie za sobą? Jestem mega ciekawy!

Czekam na komentarze i widzimy się za tydzień.

Oskar Litwin

Udostępnij ten wpis
Email
Facebook
LinkedIn
lub
Dołącz do zamkniętej społeczności na Facebook!
Dołącz do zamkniętej społeczności na Facebook!
W tym miejscu otrzymasz od nas dodatkową wiedze, szkolenia, narzędzia, arkusze, wszystko czego nie udostępniamy nigdzie indziej.
Dołącz dziś, zapłać później!
LUB DOŁĄCZ W RATACH

Zobacz przykładową instrukcję poniżej, jak możesz dołączyć już dziś, a zapłacić później lub w ratach. Zdjęcia instrukcji możesz przesuwać za pomocą strzałek w lewo lub prawo. Następnie kliknij niebieski przycisk "Dołącz Teraz" na dole i postępuj zgodnie z krokami od 1 do 13.

Previous
Next